Aneksy kuchenne

Kuchnie otwarte

Kuchnia to zazwyczaj serce domu, miejsce szczególnie ważne dla domowników, dlatego warto zadbać o to, aby była przemyślana i dobrze zaprojektowana. To nie tylko wnętrze, które ma się dobrze prezentować pod względem estetycznym, ale przede wszystkim to przestrzeń, która powinna być funkcjonalna i ułatwić nam codzienne przygotowywanie posiłków.

Źródło: homebook.pl

Zanim zaplanujemy naszą nową kuchnię, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, które bezpośrednio wpływają na układ i wygląd naszej kuchni, a powinny być:



  • wielkość rodziny

  • tryb życia

  • przyzwyczajenia kulinarne

  • cechy indywidualne poszczególnych członków rodziny (hobby itp.)

Coraz popularniejszym rozwiązaniem strefy kuchennej, w ostatnim czasie stają się kuchnie otwarte, które dzięki polaczeniu kuchni z salonem pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przy optycznym jej powiększeniu.

Dużą zaletą kuchni otwartych jest również możliwość jednoczesnego przygotowywania posiłków i prowadzenia rozmów z innymi domownikami, czy też zaproszonymi gośćmi. Brak ścian i drzwi wydzielających kuchnie od salonu często sprawia, że pomieszczenie to jest bardziej ustawne i jaśniejsze.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Optymalizacja pracy w kuchni

Już na etapie projektowania powinny zostać przemyślane i przeanalizowane wszystkie czynności wykonywane w kuchni. Przedmioty niezbędne do wykonywania poszczególnych czynności powinny znajdować się bezpośrednio w miejscach ich wykonywania: garnki pod płytą kuchenną, noże przy blacie roboczym, gąbki do mycia naczyń przy zlewie. W ten sposób zaplanowane zostaną obszary pracy – zwane strefami.

Codzienne przyrządzanie posiłków to powtarzanie wielu rutynowych czynności: wyjmowanie produktów, mycie, obieranie, krojenie, gotowanie, a na koniec zmywanie i odkładanie naczyń do szafek. Wszystko przebiegnie sprawniej i bez wielkiego wysiłku, gdy rozmieszczenie niezbędnych sprzętów zaplanujemy zgodnie z cyklem pracy i zasadami kuchennej ergonomii. Pozwoli nam to także uniknąć pokonywania zbędnych dystansów podczas przygotowywania posiłków. Powtarzalna kolejność wykonywanych w kuchni czynności stała się inspiracją do stworzenia podziału na strefy kuchenne i stanowi podstawę do stworzenia zasady urządzania wygodnej kuchni.

Źródło zdjęcia: dobrzemieszkaj.pl

Strefy w kuchni


W dobrze zaprojektowanej kuchni możemy wyodrębnić 5 stref :

Strefa zapasów (lodówka oraz szafki na produkty): miejsce na zapasy żywności, zarówno te, które wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych, jak i te, które mogą być przechowywane w szafkach. Jeśli jest taka możliwość staramy się umieścić strefę zapasów jak najbliżej wejścia aby mieć jak najkrótszą drogę z zakupami do lodówki i szafek.

Źródło zdjęcia:e-mieszkanie.pl

Strefa przechowywania: szafki dla przechowywania przedmiotów codziennego użytku takich jak zastawa stołowa, tj. szkło, porcelana, sztućce, wszelkiego rodzaju pojemniki na  żywność. Blat w strefie przechowywania , znajdujący się obok lodówki, doskonale sprawdzi się jako miejsce do wykładania zakupów, a jednocześnie może posłużyć jako blat do czyszczenia, krojenia i obierania wyjętych z lodówki produktów.

 

Źródło zdjęcia: designyourlife.pl

Strefa zmywania, zwana również strefą mokrą, miejsce gdzie możemy umyć lub wypłukać wszystkie produkty. Jej centrum stanowi zlewozmywak ( najkorzystniej jeśli jest zintegrowany z ociekaczem), którego wielkość uzależniona jest od wielkości rodziny, preferencji gospodarzy, jak i rozmiarów pomieszczenia kuchennego. Pod zlewem zazwyczaj umieszczamy kosz na śmieci, w tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadków. Jeśli decydujemy się na zmywarkę umieszczamy ją jak najbliżej zlewu.

Źródło zdjęć: dobrzemieszkaj.pl

Strefa przygotowywania -prawdziwe serce kuchni. Jest ona najważniejszym miejscem w kuchni i głównym miejscem pracy, dlatego optymalnie, gdy składa się na nią najszerszy fragment blatu. Zaleca się, aby szerokość tej strefy wynosiła minimum 80 – 100 cm. Wielkość strefy przygotowywania decyduje o funkcjonalności całej kuchni. W strefie tej powinniśmy mieć łatwy dostęp do wszystkich narzędzi kuchennych niezbędnych do przygotowania posiłku m.in. desek do krojenia, sztućców roboczych, noży, misek, często wykorzystywanych produktów żywnościowych jak przyprawy czy też olej oraz drobnego sprzętu jak robot kuchenny.

Strefa gotowania i pieczenia– najważniejszym elementem jest płyta grzewcza, nad którą oczywiście wieszamy dobry okap z wyciągiem. W tej strefie powinny znaleźć się również kuchenka mikrofalowa, oraz drobne elementy gospodarstwa domowego jak garnki, patelnie, pokrywki i formy do pieczenia.

Źródła zdjęć: dobrzemieszkaj.pl, miele.pl

Optymalnie jeśli na końcu naszego ciągu roboczego uda się wygospodarować miejsce na stoliczek lub kawałek blatu, który posłuży do stawiania gotowych już dań, a także do gromadzenia brudnych naczyń.

Rozmieszczenie poszczególnych stref zależy od układu i wielkości aneksu, jednakże aby ciąg funkcjonalny był optymalny strefy te powinny znajdować się w określonej kolejności.

Źródło: www.e-kuchnia.eu

Kolejność stref ma znaczący wpływ na czas wykonywania czynności oraz na komfort pracy.

Staramy się aby dla użytkowników praworęcznych strefy były zaplanowane zgodnie ze wskazówkami zegara (od strony lewej do prawej). Jeśli natomiast użytkownik jest leworęczny strefy powinny być ustawione odwrotnie.

Aby stworzyć wygodną i funkcjonalną kuchnie nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, dzięki którym funkcjonowanie w niej będzie prawdziwą przyjemnością!

Kształt zabudowy


W zależności od tego, jaki kształt oraz wielkość ma nasz aneks kuchenny, oraz na jaki rodzaj zabudowy się zdecydujemy – każda kuchnia będzie wyglądała inaczej, gdyż oprócz miejsca ulokowania poszczególnych urządzeń ważne są również odległość między nimi.

Źródło: domplusdom.pl

Zgodnie z zasadami ergonomii prace w kuchni powinny ułożyć się w tzw. trójkąt roboczy, a najważniejsze sprzęty, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak powinny tworzyć wierzchołki tego trójkąta.

W trakcie gotowania ciągle przemieszczamy się pomiędzy tymi sprzętami. W dobrze zaplanowanej i funkcjonalnej kuchni nie tracimy czasu czy energii na zbędne wykonywanie ruchów, nasze funkcjonowanie w niej jest płynne i efektywne.

W praktyce wyróżniamy kilka popularnych układów zabudów , które zazwyczaj wykorzystywane są w kuchniach otwartych. Należą do nich:

Zabudowa jednorzędowa

Przykład aranżacji kuchni jednorzędowej w mieszkaniach KRJ

Zabudowa kuchenna ustawiona przy jednej ścianie jest najprostsza ale i najmniej funkcjonalna. Najkorzystniej jeśli ciąg roboczy zaczyna lodówka, za nią znajdują się szafki z blatem na produkty wyjmowane z lodówki. Za blatem umieszczamy zlewozmywak i – w odległości min. 80-90 cm – płyta grzewcza.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Źródło zdjęcia: veryfirstapartament.blospot.com

Zabudowa w kształcie litery L

Przykład zabudowy w kształcie litery L w kuchniach KRJ

Zabudowa w kształcie litery L także jest dość prosta, ale zapewnia dobrą komunikację ze względu na bliskość wszystkich stref.Taki układ szafek daje możliwość ustawienia urządzeń w kształcie trójkąta. Lodówkę i zlew staramy się umieścić na dłuższej ścianie, a płytę na krótszej. Jest to jedna z najbardziej popularnych zabudów w wypadku aneksów kuchennych.

Źródło zdjęcia: veryfirstapartament.blospot.com

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Zabudowa w kształcie litery U

Przykład zabudowy w kształcie litery U w kuchniach KRJ

W takim ustawieniu szafki stoją wzdłuż trzech ścian. Lodówkę oraz płytę grzewcza staramy się umieścić po przeciwnych stronach, a zlew w strefie pomiędzy nimi. Pamiętajmy aby starać się zostawić jak najszerszy fragment blatu na strefę przygotowania mieszczącą się miedzy zlewem, a płytą grzewczą. Najlepiej sprawdza się w kuchni otwartej na salon. Gotując możesz rozmawiać z domownikami lub gośćmi, a wszystko jest w zasięgu ręki.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Zabudowa z wyspą i pół-wyspą

Przykład zabudowy z wyspą w kuchniach KRJ

W wypadku aneksów połączonych z salonem bardzo popularna jest zabudowa z pół-wyspą lub wyspą, ponieważ optycznie wydziela ona kuchnie i jednocześnie nie zakłóca otwartego charakteru pomieszczeń.

Układ z wyspą lub pół -wyspą jest podobny do układu w kształcie litery U, ale oddzielony od salonu dodatkowym blatem. Blat ten może być wykorzystany jako barek lub odrębna strefa, np.: strefa zmywania, lub też strefa gotowania z płyta grzewczą (wtedy można gotować będąc zawsze zwróconym twarzą do innych domowników lub gości w salonie).

Przykład zabudowy z pół-wyspą w kuchniach KRJ

Wyspa lub pół-wyspa pozwala także osłonić część roboczą kuchni.Zalecane jest aby jej wysokość wynosiła 110-120 cm , co pozwoli nam ukryć zlew i kuchenkę.

 

Wyspę możemy potraktować jako dodatkową przestrzeń do przechowywania , aranżując w niej szafki od strony kuchni. Można także ją przedłużyć o dostawiony stół lub barek, wtedy kuchnia przechodzi płynnie w jadalnię, zapewniając domownikom ( a także ich gościom) płynne przejście od gotowania do wspólnych posiłków.

Wyspa z blatem w otwartej kuchni stanowi zaproszenie do wspólnego gotowania.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Urządzając kuchnię otwartą najlepiej zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Pozwoli to nam optymalnie wykorzystać każdą przestrzeń, a jednocześnie umożliwi dostosowanie stylistyki kuchni do naszych potrzeb i oczekiwań oraz zachowa spójność z aranżacją strefy dziennej.

Spójność aranżacji kuchni otwartej z salonem.

Kuchnia otwarta połączona z salonem jest bardzo wymagająca i powinna być idealnie zharmonizowana z aranżacją i wystrojem części dziennej. Nie musi być taka sama, chodzi jednak o to, aby kuchnia pasowała do stylu, w jakim urządzony jest salon. Powinna ona stanowić integralną całość zarówno stylistyczną jak i kolorystyczna z salonem, poczynając od podłogi, na meblach i dodatkach kończąc. Ważne jest więc aby przed projektowaniem kuchni określić jaki charakter będzie miała cała strefa dzienna.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Niezależnie od kształtu pomieszczenia czy naszych potrzeb funkcjonalnych, każda kuchnia może posiadać indywidualny, niepowtarzalny styl, który odpowiada nam najbardziej i w którym czujemy się dobrze.

Obecnie w aranżacji kuchni otwartych dominują:

Kuchnie nowoczesne

Kuchnie te cechuje prosta forma mebli i minimalizm, a zabudowa zazwyczaj wykonana jest z materiałów ułatwiających utrzymanie czystości i posiada gładkie fronty, pozbawione zdobień i rzeźbień z nowoczesnych materiałów takich jak lakierowany mdf, fornir czy szkło. Przeważają raczej kolory  monochromatyczne, różniące się fakturą, na przykład część lakierowana na wysoki połysk, część matowa ale mogą też być kontrastowe, czarno – białe, beżowo – brązowe lub szaro – żółte. Nowoczesna kuchnia zazwyczaj wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt AGD, spójny stylistycznie i jak najbardziej ułatwiający pracę w kuchni. Unikamy stawiania dużej ilości urządzeń na blatach szafek, staramy się jak najwięcej sprzętów umieszczać w zabudowie. Na ścianach na ogół znajdują się nowoczesne okładziny ścienne: gładkie kamienie, różne gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom czy szkło.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Wprowadzając do wnętrz, popularne w ostatnim czasie elementy o przemysłowym kontekście , jak np. beton architektoniczny, duże metalowe lampy czy cegły, możemy uzyskać bardziej industrialny charakter oraz nadać mu swój indywidualny rys.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Kuchnie klasyczne

W wypadku kuchni klasycznych na pierwszy plan wysuwają się bogate w detal meble z mocno zdobionymi drzwiczkami, zdobne szafki, szklenia podzielone szprosami, szkła fazowane lub zmatowione, krawędzie blatów i listew wykończone dekoracyjnie.Ten styl mebli wymaga odpowiedniego otoczenia. Zazwyczaj rezygnujemy z koloru we wnętrzach klasycznych, a stawiamy na jasne i stonowane barwy. Klasyka lubi delikatne brązy i beże, najczęściej jednak wybiera czystą biel. Materiałem najchętniej wykorzystywanym w kuchniach klasycznych jest drewno i kamień. Wnętrze kuchenne urządzone w stylu klasycznym będzie idealnym miejscem dla osób, które lubią tworzyć klimat przestrzeni dzięki ozdobom i dekoracjom, a także akcentom świadczącym o sielskim i domowym charakterze wnętrza. Kuchnia w klasycznym stylu pozwala nam na dowolne eksponowanie akcesoriów kuchennych czy efektownych naczyń.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Źródło zdjęcia: kuchnie-chojnaccy.pl

Źródło zdjęcia: kuchnie.malopolska.pl

Źródło zdjęcia: dobrzemieszkaj.pl

Podobnie jak styl nowoczesny posiada wiele odsłon, w zależności od preferencji użytkowników ( np. wariant industrialny, minimalistyczny itd.), także i miłośnicy stylu klasycznego znajdą dla siebie różne warianty kuchni klasycznej. Do najbardziej popularnych przykładów zalicza się np. style prowansalski czy też skandynawski, które są odmianą aranżacji klasycznych i bezpośrednio nawiązują do otoczenia, z którego się wywodzą.

Kuchnia prowansalska

Kuchnia prowansalska nawiązuje do klimatu śródziemnomorskiego i dominują w niej jasne, najczęściej pastelowe kolory, które kojarzą się z charakterystycznymi dla danego regionu barwami. Styl prowansalski obficie wykorzystuje drewno i kamień, których połączenie doskonale prezentuje się zwłaszcza przy dekoracji podłóg. Do wykończenia części powierzchni ścian można użyć także malowaną cegłę lub ceramikę, zwłaszcza tę ręcznie zdobioną.

Ten styl oddziałuje na wszystkie zmysły, ważna jest w nim więc obecność kwiatów i ziół, nie tylko jako motywów dekoracyjnych na tkaninach czy ceramice , ale także w postaci wypełniających wnętrza charakterystycznych zapachów.

Źródło zdjęć: urządzamy.pl

Kuchnie skandynawskie

Kuchnie skandynawskie zachwycają nas swoja prostotą, świeżością i aranżacyjną czystością. Pozbawione zbędnych zdobień, wyszukanych ozdób czy wykwintnych detali zachęcają do gotowania w lekkiej, przyjemnej atmosferze. Styl skandynawski  wykorzystuje głownie naturalne materiały takie jak drewno, wiklina, len, bawełna. Do mebli kuchennych w skandynawskim stylu pasują oczywiście drewniane podłogi czy też malowane na biało, bielone ściany, które dodatkowo rozjaśniają wnętrza.

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim ma to do siebie, że z natury wygląda czysto, przejrzyście i pogodnie. To efekt uzyskany głównie przez czyste naturalne barwy – écru, wrzosu, różu, niebieskiego, żółtego i białego. Do tego  wkomponowane jest naturalne drewno, kamień oraz szkło. Na krzesłach i stole tkaniny w pasy i kratę, czasem w delikatne motywy kwiatowe.

 

Źródło zdjęć: homebook.pl

Stół

Stół to niewątpliwie najważniejszy mebel w kuchni. Przy nim nie tylko przygotowujemy posiłki i wspólnie jemy, ale także przyjmujemy gości. Jeśli tylko mamy wystarczającą ilość miejsca najkorzystniej zdecydować się na postawienie wygodnego, dużego stołu, jeśli nie – to chociaż mały stoliczek, w ostateczności barek lub wysuwany blat. Funkcjonalnym rozwiązaniem są rozkładane stoły, które na co dzień zajmują niewiele miejsca natomiast podczas wizyt możemy je rozłożyć.

Źródło zdjęć: homebook.pl

Kolory

Należy pamiętać, że aby optycznie powiększyć kuchnię, należy zadbać o odpowiednią kolorystykę. Jasne barwy dominujące na kuchennych podłogach i ścianach nadadzą pomieszczeniu blask i sprawią, że będzie ono zdawało się większe. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wysokiej zabudowy kuchennej, co pozwoli na schowanie większości sprzętu AGD w jednolitym materiale. Dodatkowo fronty mogą być wykonane z materiałów odbijających światło, które optycznie zwielokrotnią kuchenną przestrzeń. Podobnie rzecz dzieje się z frontami wykonanymi ze szkła.

Źródło zdjęć: homebook.pl

Oświetlenie

W kuchni oprócz wygodnego ulokowania sprzętów istotne jest także funkcjonalne rozmieszczenie oświetlenia, ponieważ wszystkie czynności wykonywane w niej wymagają dobrego światła.

Najkorzystniejsze oczywiście jest oświetlenie naturalne i idealnie jest jeśli w strefie kuchni mamy okno, które w ciągu dnia oświetla nam wnętrze. Jednak niezależnie od okna warto pomyśleć o kilku innych źródłach światła, które pozwolą na doświetlenie najważniejszych stref, szczególnie przygotowywania posiłków. W średniej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa, natomiast gdy kuchnia jest większa, przydadzą się dwie, a nawet trzy lampy, rozmieszczone tak by równomiernie oświetlały pomieszczenie. Dobrze sprawdzają się punkty świetlne w suficie podwieszanym lub nad szafkami wiszącymi, załączane wedle zapotrzebowania.
Oświetlenie punktowe zamontowane pod wiszącymi szafkami dodatkowo idealnie doświetli nam blat roboczy jednocześnie nie świecąc nam w oczy. Lampa nad kuchenny stołem nie tylko doświetli go ale także zbuduje nastrój. Oświetlenie w kuchni odgrywa znaczącą rolę ze względu na funkcjonalność oraz wpływa na ogólny charakter kuchni i estetykę wnętrza. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu można stworzyć niepowtarzalny nastrój.

Źródło zdjęć: homebook.pl
Urządzając kuchnię otwartą musimy pamiętać także o kilku zasadach, które dodatkowo ułatwią nam komfortowe korzystanie z niej:

Sprawna wentylacja.

Decydując się na kuchnię otwartą musimy pamiętać o dobrym okapie z wyciągiem podłączonym bezpośrednio do wentylacji. Dzięki niemu zapachy nie będą rozchodzić się po cały mieszkaniu i nie wnikną w tkaniny czy dywany. Wybór okapu uzależniony jest od kubatury pomieszczenia kuchennego. Ze względów bezpieczeństwa okap lub pochłaniacz umieszczony nad kuchnią gazową powinien być na 65-70 cm wysokości, a nad płytą elektryczną lub indukcyjną niżej, 60-65 cm. W niewielkich kuchniach najbardziej funkcjonalne jest pochłaniacz wbudowany całkowicie w szafkę górną albo częściowo wmontowany dzięki zastosowaniu wysuwanej płyty. Warto też zadbac o to aby okap był cichy oraz estetyczny i pasował nam do całego wystroju.

Źródło zdjęć: homebook.pl

Czystość i porządek

Dzięki otwarciu aneksu na częśc dzienną zyskujemy większą przestrzeń ale musimy pamiętać, że jako jako przestrzeń wystawiona na widok wymaga utrzymania bezwzględnego porządku. Jest to zwłaszcza istotne podczas przyjęć towarzyskich, gdyż trzeba pamiętać, że efekty przygotowań posiłków są na widoku i nie można zamknąć ich za drzwiami.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Zaprojektowanie oraz przygotowanie wymarzonej kuchni to inwestycja, z której będziecie regularnie korzystać przez długie lata. Dodatkowo jest to inwestycja kosztowna, dlatego też należy dobrze przemyśleć każdy jej element tak, aby była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli istnieje taka możliwość warto skorzystać z porady projektanta wnętrz, który zadba o to aby projekt Waszej kuchni spełnił wszystkie Wasze oczekiwania Pamiętajcie, że każdy projekt powinien być szyty na miarę danej kuchni oraz brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania pomieszczenia oraz potrzeby i oczekiwania użytkowników, a podstawowym elementem, który należy wziąć pod uwagę aranżując kuchnię jest wielkość rodziny i jej preferencje.

Źródło zdjęcia: homebook.pl

Opracowano na podstawie: homebook.pl, dobrze mieszkaj.pl, veryfirstapartament.blospot.com, www.e-kuchnia.eu, designyourlife.pl, e-mieszkanie.pl, dobrze mieszkaj.pl

Autor: projektant wnętrz Agnieszka Sobańska